Ο Λυκούργος Σταυρουλόπουλος και το βιβλίο της Παναχαϊκής!
![](https://toloukoumi.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ2-277x300.jpg)
Σαν σήμερα πριν από 100 ολόκληρα χρόνια πραγματοποιήθηκε η πρώτη συμμετοχή αθλητών της νεοσύστατης τότε Παναχαϊκής Γυμναστικής Ένωσης σε Αγώνες Στίβου στην Αμαλιάδα.
![](https://toloukoumi.gr/wp-content/uploads/2023/08/ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ3-300x286.jpg)
Ο Λυκούργος Σταυρουλόπουλος πρώτος Πρόεδρος της Παναχαϊκής, είχε χρηματοδοτήσει μαζί με άλλους Πατρινούς παράγοντες τα έξοδα της αποστολής και για λόγους διαφάνειας κρατούσε και Πρακτικά.
Το γεγονός έφερε στην επιφάνεια με αναρτησή του ο συνονόματος εγγονός του! ‘Οπως μάλιστα αναφέρει χαριτολογώντας “το βιβλίο εσόδων- εξόδων για τυχόν έλεγχο, στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου”…!!!